Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Pily

Jak vybrat pilu?

 
Se správně zvolenou pilou stihnete udělat více práce.
 
 
  
 
 
Na trhu naleznete široký výběr pil různých konstrukcí vhodných na řezání rozličných materiálů pro amatérské i profesionální použití. Jak vybrat tu správnou?
 
 
 

Typy pil

 
Není pila jako pila – každá se hodí na něco jiného. Konkrétní druh určuje, na jaké materiály a řezy je daná pila vhodná, stejně tak jestli se hodí do rukou začátečníkovi či profesionálovi. Obecně platí, že pily s kmitajícím listem jsou vhodnější na řezání křivek, pily s kotoučem jsou pak výrazně přesnější při řezání v přímce.
 
 
Řetězová pila – asi nejpoužívanější varianta motorové pily pro řezání dřeva existuje ve variantách pro domácí hobby použití i profesionální dřevorubce. O chod se může starat benzinový či elektrický motor a díky tomu, že je přímo určena k použití v terénu, má široké možnosti využití od drobných prací v okolí domu až po kácení vzrostlých stromů. Konstrukce s ozubeným řetězem vedeným podle lišty ji předurčuje především k přímým řezům. Podrobněji se tomuto typu pil věnujeme dále v textu.
 
 
Kmitací/přímočará pila – má krátký, úzký a rovný list vedený podél jedné strany lišty, díky čemuž se s ní dobře manipuluje při vytváření řezů takřka libovolných tvarů. Kromě zakřivených řezů je vhodná i pro podélné, příčné a sdružené řezy, není ale příliš vhodná pro dlouhé přímé řezy, kde je pomalá a nedostatečně přesná a nemá tak čistý řez jako pily s rychlejším pohybem pilových zubů. Hodí se na široké množství materiálů. Manipulaci s ní zvládnou i začátečníci.
 
 
Okružní/kotoučová pila – kruhový ozubený kotouč dokáže nařezat dřevo i kov, a to přímým řezem. Oproti kmitací pile se pilové zuby pohybují výrazně vyšší rychlostí, což zajišťuje čistý řez. Ten může být poměrně hluboký, proto lze řezat i masivnější materiály. S touto pilou tak můžete nařezat podpěrné trámy, latě i desky.Některé tyto pily mají i odsávání či přípravu na připojení vysavače, takže při řezání nepoletují kolem piliny.
 
 
Stolní pila – jde vlastně o okružní pilu, avšak napevno spojenou s pracovní plochou. Díky pevnému ukotvení je vhodná pro čisté přímé řezy i u tvrdých materiálů s velkou tloušťkou.
 
 
Pokosová pila – díky otočné hlavě s ozubeným kotoučem dokáže vytvářet čistě rovné i šikmé řezy. Využívá se především k práci s měkčími materiály jako právě se dřevem. Vhodná je zejména na krácení a úpravu dřeva.
 
 
Pila ocaska – kombinace malého těla a krátkého přímého listu znamená velmi snadnou manipulaci. Pily ocasky jsou tak oblíbené především na práce okolo domu, jako je prořezávání stromů a keřů, potažmo na jednodušší truhlařinu. Kromě jednoduché ruční pilky je možné koupit také elektrickou ocasku. 
 
 
Lupínková pila – je vhodná pro různé tvrdosti materiálů a používá se především pro jemné tvarovací řezy. Hodí se proto pro účely modelářství či kutilství, navíc se s ní velmi dobře manipuluje.
 
 
Pásová pila – využívá se ke zpracovávání dřeva, kovu i dalších materiálů. Má tenký list, díky čemuž je řez čistý a vytváří méně pilin. Pilový pás se pohybuje mezi dvěma koly, obvykle nabízí poměrně dost prostoru i pro řezání vyšších kusů řeziva či několika kusů položených přes sebe. Někdy je možné pracovní plochu naklápět pro šikmý řez. Hodí se pro přímé i křivé řezy, nikoli však pro drobné opracovávání. Vhodné jsou spíše pro pokročilejší uživatele. Obvykle nechybí ani vývod pro odsávání pilin.
 
 
Ponorná pila – konstrukčně je obdobná jako okružní pila, umožňuje však nastavovat hloubku řezu a začínat jej i uprostřed materiálu. Lze s ní tak vytvářet například mělké drážky v deskách. Vhodná je pro přesné přímé řezy.
 
 
        
 
 

Pohon 

 
Většina motorových pil je poháněných elektřinou, což znamená nutnost dosahu elektrické přípojky. U pily pro statické použití to nijak limitující není, u těch používaných v terénu ovšem může být. Pily pro venkovní použití se tak vyrábí i ve variantách s dobíjecím akumulátorem, kdy vám například při prořezávání koruny stromu kabel nebude překážet. 
 
 
Řetězové pily se vyrábějí také ve variantě poháněné benzinem. Ty nabídnou oproti elektrickým za stejnou cenu vyšší výkon, mají však větší nároky na údržbu, navíc jsou hlučné a obtížněji se používají. 
 
 
 
 

Jaké technické parametry sledovat

 
U všech pil je důležité sledovat výkon. Jeho optimální hodnoty se liší dle typu konstrukce.
 
 
Neméně důležitá je hmotnost, a to především u pil, které jsou určeny k použití v terénu. Čím lehčí pila je, tím snazší je manipulace s ní a práce je méně únavná. I relativně malé rozdíly v hmotnosti po několika desítkách minut činnosti pocítíte. Optimální hranice u řetězových pil je zhruba 5 kg, platí ale, že čím nižší, tím lepší. Například na prořezávání větví v korunách stromů jsou speciální lehčí motorové pily s kratší lištou, které se dají ovládat i jednou rukou.
 
Zaměřte se také na délku lišty/průměr kotouče. Ten určuje, jakou hloubku mohou mít řezané materiály. Delší list také znamená lepší stabilitu u přímého řezu, kratší naopak lepší manévrovatelnost při křivém řezu.
 
 
 
 

Materiál pily a jejích součástí

 
Tělo pily bývá vyhotoveno u levnějších kusů převážně z plastu, u kvalitnějších pil se využívají různé slitiny. Ty se snaží kombinovat co nejvyšší pevnost a hmotnost, ta ale většinou u oplastovaných pil bývá příznivější. Při nesprávném uskladnění se také u pil ze slitin může projevit koroze. Naopak u plastových pil při velkém vytížení může vlivem tepla dojít ke zkroucení konstrukce. Obecně platí, že pily ze slitin mají životnost delší, navíc lépe odolávají při velké zátěži.
 
Důležitý je samozřejmě i materiál pilového listu, řetězu či kotouče a tvar, velikost a rozmístění zubů. Každý materiál si totiž žádá jiný přístup. Kdo bude pilu využívat pravidelně, nejspíš si rovnou při její koupi pořídí i náhradní pilový list, řetěz či kotouč, a to podle toho, jaké materiály plánuje řezat. Zpravidla je na výběr více možností v různých cenových hladinách. Jako téměř vždy platí, že dražší řešení je z kvalitnějších materiálů a déle vydrží.
 
 
 
 

Cena

 
Cena pily se odvíjí od konstrukce, u většiny typů nicméně levnější značkové produkty začínají mezi 1500–2000 Kč, profesionální pily poté mohou přesahovat i hranici 10 000 Kč. 
Většinou se pily, podobně jako další nářadí, rozdělují na hobby a profi. Hobby kategorie je cenově dostupnější a hodí se pro příležitostné kutily, kteří pilu používají jen občas. Pro časté, či dokonce každodenní použití jsou určené profi modely, které využívají kvalitnější materiály a vychytávky usnadňující každodenní používání. 
 
 
Záleží především na tom, jak často a v jakých podmínkách budete pilu používat – pro občasné použití postačí i levnější hobby produkt, pro celoroční pravidelné řezání se ale vyšší investice vyplatí. Vybírejte si renomované značky s dobrou dostupností náhradních dílů a servisu, napovědět vám mohou uživatelské i profesionální recenze. Pilu si před koupí také nezapomeňte vyzkoušet.
 
 
 
 

Údržba

 
Pro co nejdelší životnost kotouče či pilového listu je potřeba po každém řezání očistit zuby a zkontrolovat jejich nabroušení. Pro hůře odstranitelnou špínu existují speciální spreje na pily, ty mají často také další účinky, jako jsou promazání a konzervace. Pokud byl k pile dodán i chránič na ostří, vždy jej používejte pro lepší ochranu při uskladnění. Pilu skladujte v prostorách, kde nemrzne a není v nich příliš velká vlhkost, jinak by železné části mohly rychle začít podléhat korozi. V případě delší nečinnosti (týden a více) je na místě pilu nastříkat konzervačním olejem
 
Po sezóně je potřeba pilu kompletně pročistit, a to včetně útrob, jež mohou být zaneseny pilinami a dalším odpadem. Méně zkušeným uživatelům by v tomto měl pomoct manuál. Pilu následně nastříkejte konzervačním olejem a uskladněte ve vhodných podmínkách. Před sezónou pilu očistěte od usazených nečistot a vyměňte všechny provozní kapaliny.
V případě benzinových pil je potřeba se postarat také o pohonné ústrojí. Při velké údržbě, která obvykle nastává po sezóně, vyčistěte vzduchový filtr a zkontrolujte žhavicí svíčku. Pokud by byla zčernalá, blíží se čas na její výměnu.
 
Podle četnosti používání je kotouč/list i řetěz potřeba také pravidelně brousit. Správně nabroušený řetěz odřezává větší piliny, pokud je již otupělý, jsou piliny velmi drobné. Občasným uživatelům se nevyplatí pořizovat si brusku, místo toho je lepší broušení svěřit odborníkům, kteří zajistí jeho správné provedení a rovnoměrnost. Těm, kdo pilu používají často, se nicméně možnost domácího broušení vyplatí.
 
 
 
 

Příslušenství k pilám

 
Bezpečnost je při práci s pilou velmi důležitá, naprostým základem je tak pořízení kvalitních rukavic ze speciální tkaniny, jež v případě kontaktu zastaví řetěz. Stejně tak zcela nezbytný je ochranný obličejový štít, který chrání před odletujícími třískami oči a obličej. Při častějším používání řetězové pily je dobré zainvestovat také do speciálních kalhot a bundy, které taktéž dokážou při zářezu běh řetězu zastavit. 
 
 
Při výběru pily se zaměřte na dostupnost náhradních listů, řetězu či kotoučů pro daný model. Jednou za čas je potřeba tyto komponenty vyměnit, jelikož bez nich pila nebude správně fungovat. Kromě dostupnosti je namístě zmapovat také ceny těchto komponent, rozdíly mezi jednotlivými výrobci mohou například dorovnat částku ušetřenou při koupi. 
U lepších pil můžete vybírat mezi vícero typy listů či kotoučů, které se liší kvalitou a vhodností pro určité materiály.
 
 
Porovnat pily